Haymana Hakkında

Dernek Hakkında

Duyurular

HAYMANA İLE İLGİLİ VEYA DERNEK İLE İLGİLİ FİKİRLERİNİZİ, ÖNERİLERİNİZİ, VEYA HER TURLU ELEŞTİRİLERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞABİLİRSİNİZ. DERNEĞİMİZE ÜYE OLABİLİR, ZİYARETÇİ DEFTERİ BÖLÜMÜNE YORUM YAPABİLİR, KÖŞE YAZARLIĞI BÖLÜMÜNE YAZARLIK İÇİN BAŞVURABİLİR, AYRICA DERNEĞİMİZE FACEBOOK'DA facebook.com/Sincan Haymanalılar Derneği ADRESİNDEN ARKADAŞ OLABİLİRSİNİZ.

DERNEK BAŞKANI ABDULLAH BAYGIN, HERKESE SAYGI VE SEVGİLERİNİ SUNAR.

SUYU SICAK HAVASI SERT İNSANI MERT HAYMANA

Döviz Bilgileri

Alış Satış
Dolar 0,0000 0,0000
Euro 0,0000 0,0000

Sponsorlar

Yazarlarımız

Yusuf YILMAZ
BANGLADEŞ BAŞBAKANI ŞEYH HASİNA, BABASI GİBİ TAM BİR HİNDİSTAN AJANI VE İSLAM DÜŞMANI BİR KAFİRDİR

 EY HA... Devamı


Yusuf YILMAZ
BİD’AT VE HURAFELERDEN ARINALIM, KANDİL GECELERİNİN İSLAMDA YERİ VAR MIDIR?

 Devamı


Yusuf YILMAZ
HAYMANALILAR ARASINDA BİRLİK VE BERABERLİK VAR MI? HAYMANALILAR BİRBİRLERİNİ SEVİYORLAR MI?

 Devamı


Yusuf YILMAZ
TERÖR NEDİR? TERÖRİST KİMDİR?

Devamı


Yusuf YILMAZ
ÜMMETİN BAŞ’A İHTİYACI VAR

 Devamı


Ziyaretçi İstatistikleri

Online : 62
Bugün : 257
Bu Ay : 640680
Bu Yıl : 13064829
Toplam : 16815230
* 15.08.2010 Tarihinden İtibaren

 BİRLİK VE BERABERLİK ÜZERİNE
 

BİRLİK VE BERABERLİK ÜZERİNE

 

            Daha önce haymana.com da yazdığım köşe yazısında, birlik ve beraberliğin önemini vurgulamıştım. Gerçekten bir toplumun, kalkınması, güçlü olması, büyük başarılara imza atmasının temelinde; o toplumun insanlarının, sivil toplum örgütlerinin, siyasilerinin, en önemlisi halkının birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmesinde yatmaktadır. Birlikteliğin sağlanmasında en önemli faktör ise, karşılıklı saygı ve sevgi temeline dayanan bir ilkeye sahip olunmasıdır. Temelinde saygı ve sevgi bulunan bir örgütlenme ve bir kitle; beraberliği sağlamış ve sonuçta güçlü olmuş demektir.

          Yüce Allah Ali İmran Suresi 103. Ayetinde mealen: “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın, parçalanıp bölünmeyin Allah’ın size olan nimetini hatırlayın…….” Şeklinde buyurmaktadır.

Hepimiz; Hz. Adem (a.s.)’ın çocukları olarak kardeş ve aynı vatanın vatandaşları olduğumuzun şuuru içerisinde hareket ederek, birlik ve beraberlik içerisinde yaşamalıyız Hz. Peygamberimiz (a.s.v); son İslam Peygamberi olarak, Hucurat Suresinde belirtilen Mü’minler Kardeştir, ayeti doğrultusunda değişik milletler ile kavimlerin Müslüman olmalarına vesile olmuş ve bütün Müslümanları kardeş yapmıştır. Mutlu bir toplum meydana getirerek Asr-ı Saadeti gerçekleştirmiştir.

Yüce İslam; birleştirici, yol gösterici, ümmet bilinci ile hareket edildiğinde de hiçbir sorunun yaşanmadığını gösteren, çeşitli milletleri ortak bir amaç uğrunda birleştiren Evrensel Bir Din’dir. Bunun en güzel örneğini Asrı- Saadette, Dört Halife ( 5.Halife Ömer Bin Abdülaziz’i de unutmamak gerekir) Devrinde, Osmanlı Döneminde ve Çanakkale Savaşında görüyoruz. Türk’ü, Kürd’ü, Laz’ı, Çerkez’i, Boşnak’ı, Arab’ı ve Acem’i ile diğer milletlerden oluşan Müslümanların tek vücut olması ile Çanakkale Destanı meydana getirilmiştir. Cenab-ı Hak birlikte hareket eden, çalışan; şerefini, namusunu koruyan milletleri mutlu eder. Biz de bundan önce olduğu gibi, bundan böyle birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek, Allah'tan böyle bir saadeti haklı olarak bekleyebiliriz.  Birlik ve beraberliğin zıddı olan ihtilaf ve ayrılıklardan hiçbir başarı ve mutluluk gelmeyeceğini, bunların kişiye, topluma ve milletimize getireceği zararların çok büyük olduğunu bilmeliyiz.  

Farklı inançlara mensup, ayrı bölgelerden, değişik etnik kökenlerden gelmiş ve farklı siyasi görüşlerdeki insanların; aynı vatanda birlik ve beraberlik içerisinde yaşamalarının zarureti ve faydaları vardır. Her türlü farklılığın hoşgörü ile karşılanması, saygı ve hoşgörüyü getireceği; buna karşılık tahammülsüzlük ve ayrımcılığın da; karşı tepki ayrımcılığı beraberinde getireceği unutulmamalıdır.  Birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmeyen, karşılıklı sevgi, saygı ve dayanışma içerisinde olmayan toplumların hiçbir zaman huzurlu ve mutlu olmadıkları bir gerçektir. Bu nedenle milli birlik ve beraberlik, tüm milletimiz tarafından özenle korunması gereken bir ilkedir. Milletimizin milli birlik içerisinde hareket ettiği zaman aşamayacağı hiçbir zorluk olmadığını bilmekte yarar vardır.

Kendimiz için istediğimizi başkaları için de istediğimiz zaman, mutlu bir hayata kavuşacağız İnsanların çıkarları için birbirlerini kötülemeleri, dünya menfaati için ayrılığa düşmeleri hoş olmadığı gibi; bu hareket, Müslüman’ın şiarı değildir. Yüce Allah bizleri bu tip nitelendirmelerden korusun.

Konuyu ilçemiz bazında ele alalım. Haymanalılar arasında, şimdiye kadar bu birlik ve beraberliğin sağlandığını söylemek hayalperestlik olur. Bazı bireysel ve örgütsel çabalar dışında; bu konuda, bana değmeyen yılan bin yıl yaşasın görüşü hakim olmuştur. Öncelikle enalık ön plana çıktığından dolayı herkes ben önde görüneyim de gerisi önemli değildir zihniyeti kendini göstermiştir.  Çok basit bir genelleme yapacak olursak; bazı ilçelerin insanlarını biliyorum, alışverişlerini kendi hemşerileri olan esnaftan yapmak için gerekirse 30-40 km. yol katediyor. Basit bir olay ve önemsiz gibi görünse de, aslında çok önemli olduğunu bilmemizde yarar vardır. Bu konuda hemşerimiz Sayın Cengiz Çağlar; geçen yıllarda Haymana Gazetesindeki köşe yazısında, bu konunun can damarına basmıştı ama kimse önemsememişti.

Haymanalıların ve dolayısıyla Haymana’nın şimdiye kadar ilerlememesinin nedenleri arasında; birlik ve beraberliğin sağlanmaması önemli yer tutar. Bir vücudun azaları olmamamızın acısını hep yüreğimizde hissetmişiz ve sonuçta da kaybeden ilçe olmuşuz. Çünkü Haymana’da taban arasında saygı ve sevgi ile samimiyet olduğu halde; üst seviyedeki, bazı işadamlarımızda, siyasi yelpazede az buçuk yer edinenlerde, sivil toplum örgütlerinde, bürokraside hasbelkader bir yerlere gelmiş insanlar arasında bu saygı ve sevgi ile samimiyeti göremiyoruz. Bunun nedenlerinin başında da, yukarıda belirttiğim enalık, kibirlilik gelmektedir. Yani ben büyüğüm, benden büyük yoktur, menfaat için yapılan ayrımcılık ve ayrı bir baş çekme söz konusudur. Ne oldum delisi havasında olan insanlar; menfaat için insanların sırtına binerek yükseklere uçmak istediklerinden, hiçbir zaman için Haymanalılara sevgi ile yaklaşamaz. Birlik ve beraberliğin temelinde bir kürek harçları dahi bulunmaz. Var yok kendi menfaatleri için insanları kullanmak vardır. Böyle olunca da, sonuçta kaybeden Haymana ve Haymanalılar olmaktadır.

Bizler; birbirimizin küçük kusurlarını görmemeli, iyi yönlerimizi geliştirerek, birbirimizi sevmeliyiz ve saymalıyız. Yapacağımız işler; önce Allah rızası için sonra Haymana sevdası, Haymanalılar hatırına olmalıdır. Kişiyi kıskanabiliriz, sevmeyebiliriz. Ama Haymana sevdasına ve Haymanalılar sevgisinden dolayı onu sevmeliyiz. Eğer biz ona destek verirsek; o kişi için destek vermediğimizi, sadece Haymanalılar ve Haymana için destek verdiğimizin bilincinde olmalıyız. Çünkü sonuçta; vereceğimiz destek Haymana’ya faydası ve kazanacak olan Haymanalılar olacaktır.  Bir Haymanalı olarak; hep Haymanalılara destek vermek, yaptıkları güzel şeyleri övmek ve sevinmek zorundayız. Kötülere de haddini bildirmek zorundayız. Yerel bazda küçük bir örnek verecek olursak; bugün Haymana’da iyi kötü bir şeyler yapmaya çalışan bir belediye başkanı vardır. Biz onu sevmezsek, Haymana’ya yapacağı hizmetler için ayrı siyasi görüşte olsak dahi onu sevmeliyiz, destek vermeliyiz, vermek zorundayız. Köstek olmamalıyız. Haymana’da bir Üniversitenin açılması durumunda, Belediye Başkanının cebine beş kuruş girmeyecektir. Ama kazanacak olan, Haymana’daki esnaf ve diğerleridir.  Çünkü sonuçta kazanacak olan Haymana ve Haymanalılardır. Aynı şekilde onun da, eğer kendisinde mevcut ise; insanlara tepeden bakma özelliği ve cehaletin ürünü olan hasetliği bırakmalı, var ise derhal terk etmeli ve Haymanalılara aynı şekilde kucak açıp, onlara destek vermeli ve sevmelidir. Ben yaptım, ben ettim yapıda olmamalıdır. İşte ancak o zaman; Haymanalılar birbirlerini sevecek, birbirlerine kucak açacak ve yarınlara umutla bakacaktır.

Sonuç olarak; Haymanalıların birlik ve beraberliğe ihtiyacı vardır. Ama bu birlik ve beraberliğin oluşabilmesi için birbirimizi sevip, birbirimize saygı ve sevgide kusur etmemeliyiz. Hepimiz; gücümüz oranında birbirimize sahip çıkmalı ve her platformda birbirimize destek vermeliyiz. Ancak bu şekilde birlik ve beraberliği sağlamış ve bir güç oluruz. Aşamayacağımız hiçbir engel kalmaz. O zaman herkes; Haymanalılara gıpta ile bakar. Suyu Sıcak, Havası Sert, İnsanı Mert Kaplıcalar Diyarı Haymanalılara da bu yakışıyor olmalıdır.

          Sözlerimi; birlik ve beraberliğin önemine daima önem veren Ulu Önderimiz ve Peygamberimiz Hz. Muhammed (a.s.v.)’ in bir Hadis-i Şerifi ile bitirmek istiyorum. “Birlikte Rahmet, Ayrılıkta Azab Vardır” (Hz. Muhammed. a.s.v.)
Paylaş Facebook'a Paylaş Twitter'a Paylaş Myspace'e Paylaş Delicious'a Paylaş Friend Feed'e Paylaş Technoratiye Paylaş Digg'de Paylaş
Yazar :Yusuf YILMAZ 4051 Kişi Tarafından Okundu.
Tarih : 15.11.2010 16:41:45

  aleyna erzurum - 18.11.2013 19:17:47
  bbbbbbbbbbeeeeeeerrrrrrrrrbbbbbbbbaaaaaaaaattttttttttt
  aleyna erzurum - 18.11.2013 19:17:08
  yhkjdfykıdodekldreukd
  OSMAN KAPLAN - 10.12.2010 20:09:41
  SAYIN BAŞKANIM SÖZLERİNİZ İÇMİZİ ISITIYOR SAYGILAR
  EMRE MUTLU - 22.11.2010 19:55:07
  YAZİNİ COK BEYENDİM HEP BÖLE GİTMENİ DİLERİM BU ARADA HAYİRLİ OLSUN İNŞ HEP BÖLE DOGRULARİ YAZARSİN..
  CEMAL TORAMAN - 22.11.2010 19:53:11
  TAMAMEN SANA KATİLİORM TAM OLARAK BNM DÜSÜMLERİMİ YAZMİS GİBİSİN SONUNA KADR YANİNDAYİM...
  Akın Yılmaz - 18.11.2010 18:17:31
  yazını çok beğendim amca senin de hepimizin bayramı mübarek olsun.bir de site yönetiminden ricam var linkler bölümüne Eskikışla köyünün diğer internet sitesinin de eklenmesi.adresimiz http:www.eskikisla.biz iyi günler herkese
  MURAT MUTLU - 16.11.2010 10:33:06
  YAZINI ÇOK BEĞENDİK, BUNDAN SONRA SABIRSIZLIKLA DİĞER YAZILARINI BEKLEYECEĞİZ. HİÇ BU KADAR ETKİLİ BİR YAZI OKUMAMIŞTIM YUREĞİNE SAĞLIK. GERÇEK BİR HAYMANA DOSTUSUNUZ, KEŞKE HERKES SİZİN GİBİ DUŞUNSE...
İlk Geri 1 2 İleri Son 

Yorum Yaz
Ad Soyad :  
E-Mail :  
Yorum :  
    Resmi Yenile
Güvenlik :    
   

Yazarın Diğer Makaleleri...

haymanadernek.com (c) 2011 | coder&design by Harun AKTAŞ